Zawory kulowe – kiedy są niezbędne?

Zawory kulowe, inaczej nazywane kurkami kulowymi, są powszechnie stosowane w instalacjach domowych. Co sprawia, że są one tak popularne?

Kurki kulowe to uniwersalny, skuteczny element wielu domowych i przemysłowych instalacji. Ich głównym zadaniem jest regulowanie przepływu cieczy.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest blokowanie lub umożliwienie przepływu takich substancji jak woda, sprężone powietrze czy gaz. Są one wykorzystywane w domowych instalacjach (wodne, centralnego ogrzewania) jak i wielu gałęziach przemysłu, np. w fabrykach, halach produkcyjnych czy rafineriach ropy naftowej.

Na popularność i uniwersalność zaworów kulowych wpływa ich skuteczność, wysoka szczelność i łatwość obsługi. Kurki kulowe działają według bardzo prostej zasady. W czasie otwarcia poprzez powstałą przestrzeń ciecz lub gaz przepływa swobodnie przez zawór. Przepuszczanie substancji blokuje się zaś poprzez zamknięcie kurka.

Wysoka szczelność zaworów wynika z ich budowy, na którą składają się: korpus, gniazdo, kula, dźwignia regulacji otwarcia zaworu i wałek zwrotny. Częścią blokującą przepływ medium jest specjalnie wykonana kula z wydrążonym otworem znajdująca się w korpusie. Jej położenie reguluje się poprzez dźwignię – dzięki temu otwór układa się w poprzek lub wzdłuż korpusu. W pierwszym przypadku takie położenie blokuje przepływ substancji, w drugim umożliwia to. Wysoka szczelność zaworu wynika z zastosowania m.in. pierścieni teflonowych. Wyciekom na zewnątrz zapobiega z kolei dzięki zastosowaniu uszczelnień na wałku zwrotnym lub dławika. 

Jak wybrać zawór kulowy?

Przed wyborem odpowiedniego zaworu kulowego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Jednym z nich jest maksymalna temperatura pracy. Równie istotne jest również ciśnienie pracy. Zawory kulowe powinny być dobierane precyzyjnie pod medium, którego przepływ mają kontrolować. Jeśli np. mają być one wykorzystywane do regulacji przepływu agresywnych substancji, należy wybrać produkty wykonany z kwasoodpornych materiałów. Jeśli zaś przez zawór mają przepływać ciecze o wysokich temperaturach, warto zdecydować się na zawór teflonowy. Żeby zawór kulowy bezawaryjnie spełniał swoje zadanie należy go również prawidłowo zainstalować. Jeśli ktoś nie ma w tym doświadczenia, lepiej jest poprosić o pomoc specjalistów. Dzięki temu będzie się mieć pewność, że substancje nie będą wyciekać, co może się skończyć np. zalaniem mieszkania.